İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Politikamız

İnsan kaynaklarının en önemli amacı insana değer vermektir. Çalışanlarımıza verdiğimiz değerle şirket politikamızı güçlendirip yolumuza devam ediyoruz. Çalışan amaçlarını şirket amaçlarımız ile bir bütün haline getirerek daha sistemli, verimli ve insana yakışır bir çalışma ortamı sergiliyoruz.

Kişisel ve mesleksel gelişimleri için çalışanlarımıza kaynak olmaya çalışıyor ve onların mutluluğunu önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki; “müşterilerin memnuniyeti çalışanların memnuniyetinden geçer!”

İŞ BAŞVURU KOŞULLARIMIZ Sektörde aranan ve hızla gelişen bir şirket profilinde ilerliyor bilgi ve yetkinliğe önem veriyoruz. Bu nedenle pozisyonla bağlantılı ilgili bölümlerin yanı sıra kendini alanda kanıtlamış diğer bölüm mezunu adayları da göz önünde bulunduruyoruz. Teknik ve kişilik kriterlerine uyan adayları mülakat sürecinde tanıma memnuniyetinde bulunuyor ve işe alım prosedürlerimizi uyguluyoruz. Genç ve yetişmiş yeteneklere daha aydınlık bir kariyer geleceği için ışık oluyor bu yolda daha özgüvenli ilerlemeleri için destek oluyoruz.
ÇALIŞANLARA SUNDUĞUMUZ OLANAKLAR Intime Info ailesi olarak çalışanlarımızın mutluluğuna önem veriyoruz çünkü biliyoruz ki çalışanın verimliliği, ilerlemesi ve şirket kültürüne bağlılığı mutlu olmasından geçer. Bu sonucu göz önünde bulundurarak çalışanlarımızın eğitimine önem veriyor ve eğitim kursları almasını sağlıyoruz. Bunun yanı sıra doğum günü kutlamaları, erzak yardımı, organizasyon ve etkinlikler düzenliyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın dinamik iş hayatında daha aranılan ve gelişmeye her an odaklı bireyler olabilmesi için çalışıyoruz.
İŞE ALIM SÜREÇLERİ Intime Info’ya iş başvurusu yapan her adayı bu ailenin bir üyesi olarak görüyoruz. Kalite odaklı, beklentileri karşılayan, adil bir süzgeç içerisinden aday taramamızı yapıyor ve adaylarımızı değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Adayın ve şirketin beklentilerini göz önünde bulunduruyor karşılıklı verimliliği esas alarak süreçlerimizi ilerletiyoruz. İnsan kaynakları mülakat süreçlerinde adaylar kişilik ve pozisyona uygunluk açısından inceleniyor İKA mülakatının olumlu olması durumunda teknik mülakata yönlendiriyoruz. Teknik mülakatların sadece gerekli yetkinliğe sahip kişiler tarafından yönetilmesini sağlıyoruz. Sürecin devamını objektif ve hızlı bir şekilde adayla paylaşıp bilgilendiriyor akabinde teklif sürecine gidiyoruz. Tüm bu aşamaları gerçekleştirirken adaylara olabildiğinde kaliteli bir işe alım süreci sunuyoruz.
PERFORMANS KARİYER YÖNETİMİ Performans değerleme sistemimiz çalışanlarımıza 2 ve 6 aylık periyotlarda uygulanmaktadır. Bu süreçlerde çalışanlarımızı gözlemliyor ve mükemmel bir performans için gerekli olan tüm olanakları sağlamaya çalışıyoruz. Performans değerlemelerden elde ettiğimiz sonuçlar ile çalışanlarımızı doğru hedeflere yönlendirerek kariyer yolculuklarında daha sağlam ilerlemelerini sağlıyoruz. Yapılan performans değerlendirme sonuçlarını yüz yüze görüşme neticesinde çalışanlarımıza bildiriyor kendisinden de konu hakkında geri dönüş alıyoruz. Yapılan geri bildirimlerin adil ve objektif olmasına özen gösteriyoruz. Tüm bu süreçler sonucunda eğitim, ücretlendirme, terfi veya ödüllendirme gibi insan kaynakları süreçlerimizi uyguluyoruz.
ADAYLARA TAVSİYELERİMİZ Küreselleşmeyle birlikte her geçen gün artan teknoloji hamleleri ve müşteri portföyü gelişimi zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle adayların dünyanın değişimden geçtiği bu dönemde güncel teknolojiler üzerinden kariyerlerine katkı sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Geride kalmadan hep bir adım ileride olabilmek adına bireysel ve takım olarak projelerde bulunmalarını öneriyoruz. Pozisyon her ne olursa olsun sürekli dinamik ve aktif olmalarını öneriyoruz. Bilinmelidir ki iş hayatında durağanlığa yer yok.